نقد بازاریابی شبکه ای

 

دلایل رد بازاریابی شبکه ای

 

این کار بازاریابی نیست بلکه بازارسازی است.

نگاه کنید به
http://nms.ir/index.php?action=show_news&news_id=17

 

این کار تجارت نیست بلکه نوعی قمار مدرن است.

نگاه کنید به
http://nms.ir/index.php?action=show_news&news_id=16

 

بازار این فعالیت دیر یا زود اشباع می‌شود؛ درخت دودویی گلدکوئست پس از هر مرحله دو برابر می‌شود و جمعیت جهان هر 48 سال!

نگاه کنید به
http://nms.ir/index.php?action=show_news&news_id=104

 

در این کار قطعاً بیش از 90 درصد اعضاء ضرر می‌کنند و کم‌تر از 2 درصد ممکن است در مجموع 5000 دلار پورسانت بگیرند. این اتفاقات اجتناب‌ناپذیر است حتی اگر اعضاء به بهترین صورت ممکن فعالیت کنند.

نگاه کنید به
http://nms.ir/index.php?action=show_news&news_id=22

 

 

  

دلیل منطقی ضرر کردن در گلد کوئست

 

طبق آن‌چه گفته شده در حال حاضر در حدود 250 هزار عضو با تعادل صفر و 500 هزار بازوی تکمیل نشده وجود دارد. به این 250 هزار نفر وعده داده شده است که در طول یک یا دو ماه می‌توانید بازوی‌های خود را تکمیل کنید. واضح که کسانی که موفق به این کار می‌شوند برخی در مدت کم‌تر و برخی در مدت بیش‌تر بازوهایشان را تکمیل می‌کنند، ولی زمان متوسط این موفقیت چقدر است؟ اگر روزی هزار نفر عضو شوند چند روز طول می‌کشد تا 500 هزار بازو تکمیل شود؟ جواب ساده است: 500 روز، یعنی بیش از یک سال و چهار ماه! البته با افزایش جمعیت گلدکوئستی‌ها تعداد بازاریابان افزایش پیدا می‌کند و ممکن است تأثیر مثبتی بر روی تعداد ورودی‌ها بگذارد ولی باید توجه کنید که بازاریابان جدید هیچ کمکی به تکمیل بازوهایی که هنوز تکمیل نشده‌اند نمی‌کنند و برعکس فضای کار را برای آن‌ها تنگ‌تر خواهند کرد.

نتیجه این که هر چند در نگاه اول، وجود هزار نفر ورودی در هر روز حاکی از گسترش شبکه گلدکوئست است ولی با توجه به خیل عظیم بازاریابان این شرکت وضعیت کنونی در واقع نشان‌دهنده اشباع بازار است، زیرا پیدا کردن دو نفر نه یک ماه که به طور متوسط بیش از یک سال و چهار ماه طول می‌کشد! به این نکته نیز توجه کنید که بعد از این مدت کار و تلاش به شما تنها 50 دلار خواهند داد! برای رسیدن به 250 دلار، تعداد اعضاء باید چهار برابر شود و اضافه شدن 750 هزار عضو جدید به طور میانگین 750 روز یعنی دو سال و یک ماه به طول می‌انجامد! محاسبات مشابه نشان می‌دهد برای رسیدن به 500 دلار، اعضاء باید هفت برابر شوند و این اتفاق به 3 میلیون عضو جدید و در نتیجه بیش از 8 سال زمان نیاز است. تا این‌جا هنوز ضرر اولیه شما مرتفع نشده است و باید کمی دیگر تلاش کنید تا به 750 دلار پورسانت برسید. با توجه به این که تنها یک دهم افراد موفق به دریافت 750 دلار پورسانت می‌شوند، باید منتظر این باشد که 4 میلیون و 500 هزار عضو جدید وارد شبکه شوند: دوازده سال و نیم! به شما تبریک می‌گویم، با بیش از 500 دلار سرمایه‌گذاری و بعد از دوازده سال و نیم کار و تلاش، حدود 100 دلار کاسب شده‌اید!

 

 pino

 

در اینجا چند لینک مفید در این مورد معرفی میشود:

بررسی متوسط ضرر یک گلدکوئست‌باز و این که چرا بسیاری از مال‌باختگان شاکی نیستند؟!

سایت تخصصی بررسی سیستم‌های فروش شبکه‌ای
نهضت مبارزه علیه گلدکوئیست در ایران
ضد گلد کوئست
عدم همکاری با کوئست را می‌خواهیم
حقایق گلدکوئست

نظر و حکم شرعی مراجع تقلید :

نظر و حکم شرعی تمامی مراجع عظام در این مورد دال بر غیر صحیح بودن اینگونه معاملات  و حرام بودن درآمد حاصله است. ولی متاسفانه تعدادی از شبکه ها اقدام به جعل استفتائات مراجع عظام بخصوص آقایان فاضل لنکرانی و مکارم شیرازی کرده اند. در زیر  به بررسی نظرات و احکام مراجع عظام در این زمینه می پردازیم. ضمناَ منابع اینترنتی احکام صادره را نیز برای حصول اطمینان شما درج می کنیم.


 
استفتاء از آیت الله العظمی مکارم شیرازی :
 
در پی سؤال عده  کثیری از مقلدین معظم له راجع به حکم شرعی فعالیت شرکتهای گلد کوئیست ، گلد ماین ، الماس ،  بیزینس ، کارگشا و غیره و همچنین طرح شایعاتی راجع به حلیت فعالیت این شرکتها از سوی  برخی  از افراد، ایشان طی فتوایی حکم به حرام بودن فعالیت کلیه شرکت هایی که به طورزنجیره ای بازاریابی می کنند دادند.
متن استفتاء بدین شرح است:
 
 
1-  این مؤسّسات به ظاهر اقتصادى که گاه چهره واقعى خود را زیر پوشش هاى ایجاد اشتغال یا تخصیص قسمتى از درآمد خود به مراکز خیریّه پنهان مى کنند مؤسّسات مرموز و خطرناکى هستند که کار آنها شبیه به نوعى قمار یا لاتار است کلاه از سر عدّه زیادى برمى دارند و بر سر عده معدودى مى گذارند و قسمت عمده درآمد را خودشان مى برند و غالباً به خارج منتقل مى کنند بى آن که هیچ گونه کار مثبتى انجام داده باشند و عمل آنها مصداق بارز اکل مال بباطل است که قرآن مجید با صراحت از آن نهى کرده است.
این مؤسسات نخست به نام »پنتاگونو» در بعضى از شهرها آشکار شد و هنگامى که مقامات قضائى و اطّلاعاتى متوجّه کارهاى خلاف آنها شدند جلوى آن را گرفتند سپس شرکتهای دیگری با نامهای  گلد کوئیست ، گلد ماین، الماس، بیزینس، کارگشا و غیره  تاسیس شده و با ظاهری دیگر ( ولی در حقیقت به همان صورت قبل) شروع به فعّالیت کردند. و آن هم بعد از کارشناسى مقامات قضائى ممنوع شد و اخیراً به صورت «معامله الماس» همان برنامه به شکل تازه اى دنبال مى شود و در هر جا ممکن است به صورتى درآید نشانه همه آنها بازاریابى هاى زنجیره اى با درآمدهاى کلان است. چندی قبل که این مؤسّسات استعمارى در خارج شروع به فعّالیّت کرده بودند بعضى از مسلمانان خارج سؤالى به این صورت براى حضرت  آیة الله العظمى مکارم شیرازى فرستادند که در کشور اتریش به عنوان «بدون دردسر صاحب 30000000 دلار شوید» فرم هاى خاصّى که به صورت زنجیره اى مشترى معرفى مى شود در اختیار متقاضیان قرار مى داد و آن را به طور مشروح در سؤال خود بیان کرده بودند ایشان درجواب نوشتند:
  "شرکت در این کار حرام و پول عاید از آن مباح نیست و در واقع نوعى کلاهبردارى مرموز براى تصاحب اموال دیگران است."
    این سؤال و جواب در کتاب استفتائات جدید معظم له، جلد اوّل، صفحه 150 آمده است.
اکنون مى بینیم که همان ها به اشکال دیگر در کشورهاى اسلامى ظاهر شده است. مسلمانان باید به هوش باشند و آلوده این پول هاى حرام نشوند و ثروت مسلمین را به باد ندهند. و اگر کسانى نادانسته پولى از این طریق به دست آورده اند چنانچه صاحبان آن را مى شناسند به آنها برسانند یا لااقل به مالباخته هاى ردیف هاى آخر بدهند و اگر نمى شناسند به اشخاص نیازمند صدقه بدهند.
والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاتة 
دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی / بخش استفتائات
 
 
استفتاء از آیت الله صافی گلپایگانی :
 
سؤال : نظر جنابعالی در مورد درآمد حاصل از بازاریابی شبکه‌ای و مخصوصاً شرکت گلد کوئیست چیست؟
جواب:
بسم الله الرحمن الرحیم
 بازاریابی به شکلی که در گلد کوئیست و امثال آن است حرام و درآمد حاصل از آن نیز حرام است و الله العالم.
لطف الله صافی

 منبع :
http://www.saafi.net/farsi/new/02.htm
 
استفتاء از آیت الله صانعی:
 
  این گونه کارها شبهه قمار دارد و حرام است و اکل مال به باطل است و موجب عدم رشد استعدادها مى باشد و باید از آن اجتناب نمود و به دنبال تلاش و فعالیت هاى اقتصادى از راه هاىمشروع رفت. 

                                          
 جدیدترین فتوای آیت الله فاضل لنکرانی:ارتباط با گلدکوئیست و نظایر آن حرام است

 

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی در تازه ترین فتوای خود ، ارتباط با شرکت گلد کوئیست و نظایر آن را حرام دانسته و این حرمت را هم در چارچوب احکام اولیه و هم به عنوان ثانوی مورد تاکید قرار داد.
متن این فتوا که از طریق دفتر ایشان در اختیار روزنامه قرار گرفته، بدین شرح است:

بسمه تعالی وله الحمد
درمورد شرکت گلدکوئیست و نظایر آن که اخیراً سؤالات مکرری از این دفتر شده، و کثرت سؤالات دلیل بر فعالیت گسترده این شرکتها ازنظر کمی و کیفی است، اعلام می نمائیم که
ارتباط با این شرکتها هم به عنوان اولی حرام است و هم به عنوان ثانوی.
اما عنوان اولی: برای این که از مصادیق
اکل مال به باطل
است که مورد نهی صریح در قرآن واقع شده، و تحصیل پول از این طریق تمام مفاسد اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی قمار را دارد.
اما عنوان ثانوی: برای این که
راهی اختراع کرده اند تا ضمن سود سرشار و هنگفت، کشورهای دیگر مخصوصاً مسلمانان را از نظر اقتصادی مورد تضعیف قرار دهند و ارزهای آنان را از کشورشان بیرون ببرند و افراد فعال را از فعالیتهایی که موجب ارتقا و رشد کشورشان است باز دارند و این عنوان ثانوی از نظر اهمیت بالاتر ازعنوان اولی است؛ لذا توالی فاسد این گونه معاملات که بر هیچ فرد منصفی پوشیده نیست مؤکد حرمت آن می باشد و پولی که از این راه بدست می آید در صورتی که صاحبان آن معلوم نباشد باید تماماً بر فقرا و صدقه داده شود؛ امید است که ملت شریف و مسلمان مخصوصاً جوانان عزیز، هشیاری و آگاهی بیشتری یافته و از دامهای گسترده شیطانی اجتناب نمایند.

 

 

«گلدکوئیست» سرمایه ما در جیب بیگانگان

 

  1. زالوی سیاه روی شاهرگ اقتصاد
  2. منوعیت قانونی فعالیت«گلدکوئیست» در ایران
  3. تیر خلاص به گلدکوئیست
  4. کلاهبرداری اتهام بازاریاب های «گلدکوئیست»
  5. اولین قربانی «گلدکوئیست»

 

دکتر کاتوزیان:گلدکوئست < ۲۴۰ میلیون دلار >  ارز از کشور خارج کرد.

 

مجلس‌یک فوریت طرح ممنوعیت فعالیت شرکتهایی مانند "گلدکوئیست" را تصویب کرد.

 

بانک مرکزی:فعالیت شرکت گلدکوئیست در ایران غیر قانونی است

 

پلیس ۱۱۰

مقامات قضایی از مردم خواسته اند، چنانچه فردی با مراجعه به آنها قصد تبلیغ و معرفی شرکت گلدکوئیست و تشویق به خرید از این شرکت را داشت، فورا مراتب را به دادسرای عمومی انقلاب تهران اعلام و یا ازطریق پلیس 110 گزارش کنند

منبع: روزنامه کیهان - پنج شنبه ۳۰ مهر ۱۳۸۳

 

شبیه سازی کامپیوتری کلاهبرداری گلدکوئست - ۱

"مقالات علمی در خصوص گلدکوئست"

برای دیدن این مقاله اینجا کلیک کنید...

برای دیدن نتایج آماری و نمودارها اینجا کلیک کنید.  کلیک کنید ...

نتایج آماری و نمودارها را به صورت فایل zip از اینجا دریافت کنید  کلیک کنید ...
(حجم فایل: ۳۹ کیلوبایت)

 

/ 3 نظر / 712 بازدید
¤*عاطفه*¤

خيلی جالب و منطقی برخورد کردی...موفق باشی....

ا.س

این وب لاگ رو واسه برو بچه های دانشکده بفرس ثواب داره والا......

بشین تحقیق کن از تیپت مشخصه